Příspěvek na bydlení

Úŕad práce ČR

Nemám na to. Zvyšující se ceny energií, inflace, co zvyšuje ceny potravin takřka před očima, doprava zdražuje, oblečení, co vydrží maximálně dvě vyprání a opravit si rozbitý kachlík stojí tolik, co dřív stálo celé koupelnové obložení. Nedej bože, když někdo z rodiny onemocní a ještě hůř, když to budu zrovna já. Jak mám dnes vyjít?

Především otázky bytí trápí čím dál více lidí a není divu. V tomto článku se blíže zaměříme na příspěvek na bydlení. Věděli jste, že v hrubých odhadech tento příspěvek nevyužívá přes půl milionu domácností, cca 1,5 milionu obyvatel, a přitom na něj májí nárok? Pojďme se na to blíže podívat a třeba zjistíte, že pomoc máte doslova „na dosah ruky“.

Příspěvek na bydlení je opakovaná finanční podpora státní sociální správy přiznaná při splnění zákonných předpokladů, jejíž výše se pohybuje v závislosti na příjmu a nákladech domácnosti.

Nárok na příspěvek má vlastník, či nájemce bytu, jestliže:

  1. jeho náklady na bydlení přesahují 30 % rozhodného (čistého) příjmu rodiny a zároveň
  2. těchto 30 % rozhodného (čistého) příjmu rodiny není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení

Zjednodušeně řečeno má na příspěvek nárok osoba, které převyšují náklady související s bydlením (nájem, energie, vodné, stočné apod.) 30 % vlastního příjmu. Vpřípadě rodin a sdílených bytů se posuzují náklady a příjmy všech osob vdomácnosti. Vždy záleží na konkrétním případě, zkrátka si však nepřijdou ani lidé, kteří žijí ve svém vlastním domě či bytě. Přesné znění podmínek a pomoc při vyřizování Vám poskytne příslušný orgán úřadu sociální správy a více informací webových stránkách https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-bydleni.

Pro orientační informaci, zda byste měli teoreticky nárok na příspěvek a případně jeho výši si můžete bezplatně a bez registrace spočítat na kalkulačka příspěvku na bydlení. Výpočty jsou ryze orientačního charakteru. Je potřeb brát vpotaz, že ne všechny vaše náklady budou uznány. Například splátka hypotéky a jiné dluhy do výpočtu nespadají. Ne každému, kdo si požádá, bude vyhověno, ale za zkoušku nic nedáte. Zkuste to!

Příklad:

Jarmila 81, důchodkyně
Jarmila je pár let vdova a bydlí vMoravské vesnici ve vlastním domě. Její měsíční náklady na bydlení činí 6800 Kč. Přiznaný důchod činí 13800 Kč. Od státu ji byl přiznán příspěvek 2660kč.

Co je potřeba si připravit?

  • potvrzení o výši příjmu – v případě pobíraní mzdy, či výplaty jde o výplatní pásku
  • potvrzení nákladů na služby (vodné, stočné, odpady apod)
  • potvrzení nákladů na energie – za předchozí měsíce
  • nájemní smlouva
  • potvrzení o studiu – pokud máte v rodině dítě starší 15 let
  • vyúčtování služeb a energií – v případě obdržení přeplatku či nedoplatku, přiložte vyúčtování k žádosti
  • prohlášení dalších osob – pokud s vámi bydlí další osoby starší 18 let, je potřeba od všech podepsané prohlášení

Kde žádat o příspěvek na bydlení?

Příspěvek na bydlení se vyřizuje na Úřadu práce, v místě kde skutečně bydlíte (nemusí to být jen v místě trvalého bydliště).

  1. První možností je podání žádosti prostřednictvím papírového tiskopisu. Tiskopis si můžete vyzvednout přímo na krajské pobočce úřadu práce nebo ho vytisknout, či přímo vyplnit online a poté vytisknout.
  2. Druhou možností je vyplnit formulář online přes MPSV. Online formulář lze vyplnit samostatně nebo s přílohami. Pro elektronické podání je nutné mít kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis, který je dostupný pro webový prohlížeč, v němž žádost vyplňuje.

Pro vyplnění si nezapomeňte připravit osobní doklady, dokumenty o vašich příjmech a výdajích a podobně. Pokud žijete s nezaopatřeným dítětem starším 15 let, připravte si také například potvrzení o studiu. Všechny potřebné formulářové přílohy jsou dostupné na stránkách MPSV.

Nezapomeňte vyplnit také doklad o výši nákladů na bydlení. MPSV také nabízí již vyplněný vzor jak základního formuláře, tak dokladu o nákladech.